Muzeji, piemiņas vietas, kapi.

G_opt (2)Gothardam Frīdriham Stenderam veltīta  piemiņas zīme (Sunākstes pagasts)  – Atzīmējot Vecā Stendera 300 jubileju,  Sunākstes  pagasta centrā 2014. gada 30. augustā tika atklāta piemiņas zīme, kurā centrālo vietu ieņem grāmata,  burti un gailis virs tiem; piemiņas zīmes autors – mākslinieks Visvaldis Asaris.

GPS 56.4590,  25.4834


Barisona muzejs (3)_opt

Komponista Pētera Barisona  piemiņas istaba

Adrese: „Skudras”, Staburaga pagasts, Jaunjelgavas novads, LV – 5128

Tālr.: (+371)  22381401,  ekskursijas pieteikt iepriekš

Muzejs /piemiņas istaba ierīkots 1974. gadā komponista un diriģenta Pētera Barisona (1904–1947) dzimtajās mājās. Komponists šeit dzimis un vēl pirms iestāšanās Fonoloģijas institūtā aktīvi darbojās Sēlpils Raiņa klubā. Pēteris Barisons vasarās mīlējis strādāt dzimto māju augšstāva istabiņās, kas ģimenē dēvētas par “pārdomu stūrīti.” Apskatāmas komponista personīgās lietas, rokraksti, iespieddarbi, dokumenti, mūzikas instrumenti un iespējams iepazīt komponista dzīves un daiļrades gājumu. Talantīgais komponists devis nozīmīgu ieguldījumu latviešu mūzikas vēsturē – diriģējis korus, bijis Nacionālās operas diriģents, Latvijas Konservatorijas pedagogs, docents. Daiļradē pievērsies simfonijai un vokālajai mūzikai. Viens no pazīstamākajiem P. Barisona darbiem ir Dziesmu svētku ievaddziesma “Dziesmai šodien liela diena”.

GPS 56.5544,  25.5717


Jaunjelgavas ebreju kapsēta (3)_opt

Jaunjelgavas pilsētas Ebreju kapi (Jaunjelgavas pilsēta, Meža iela 12, , tālr. 29517851; ekskursijas pieteikt iepriekš).

Vairāk par ebreju kopienas likteņiem Latvijā skatīt šeit  . Kapsētu tūrisms!? Kāpēc ne! Eiropā kapsētu tūrisms nav nekas jauns – tas ir viens no veidiem, kā labāk iepazīt valsts vēsturi un kultūru.

Jaunjelgavas pilsētas ebreju kapi izveidoti 1848. gadā, aizņem 2 ha lielu platību no kopējās kapu teritorijas. 1942.gadā vācieši nodedzināja ebreju lūgšanu namus un nošāva vairāk nekā 500 ebreju. Nošautos pārapbedīja kapu teritorijā aiz ebreju kapiem. Mūsdienās veikti kapu sakopšanas darbi un kādreizējās kapličas drupas iekonservētas kā piemiņas vieta. Viktors Šacs, kura senči apmetās pilsētā, kuru šodien sauc par Jaunjelgavu, daudzu gadu garumā vāca materiālus, kuri attiecas uz ebrejisko Jaunjelgavu un centās saglabāt un iekonservēt ebreju kapsētu Jaunjelgavā. Šis kungs ir teicis ļoti viedus vārdus:” zinātkārajam lasītājam, kurš ar ebrejisko nav saistīts, ziņas par ebreju kopienām, kuras pastāvēja Latvijas teritorijā daudzus gadsimtus, var kļūt par vēl vienu savas zemes pazīšanas sastāvdaļu.”  Atbrauc un uzzini šo stāstu arī Tu!

GPS 56.6079, 25.1026


Seces izvesto piemineklis (2)_opt

Piemiņas akmens komunistiskā terora upuriem ( Seces pagasts). Informāciju par izsūtīto dzīves un nometinājuma vietām sk . Latvijas Valsts arhīva represēto datu bāzē. Piemiņas akmens atrodas Seces centrā, pretī Seces pamatskolas ēkai, šī ēka  1936. gadā tika celta kā pagastnams un kā pagastnams tā kalpoja līdz 1950. gadam. Šeit  –  1949. gada 25. martā  – sākās daudzu seciešu garais sāpju ceļš  –  viņi tika sadzīti šajā ēkā un pēc tam aizvesti uz Sibīriju,  pēc oficiāliem datiem no Seces tika izvestas 20 ģimenes – 105 cilvēki (26 nepilngadīgie, 30 pieauguši vīrieši un 49 pieaugušas sievietes). Piemiņas akmens tika atklāts 2004. gada 20. augustā. Piemiņas akmeni veidoja akmeņkalis Modris Stiliņš.

GPS 56.5588, 25.3994


Mākuļu_vācu_kapi (2)_opt

Mākuļu Vācu kapi (Staburaga pagasts)  No 2.augusta līdz 15.augustam (2015.g.) Jaunjelgavas novadā viesojās Vācu kara kapu aprūpes Tautas savienības (Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge e.V.) brīvprātīgo grupa, kura atjaunoja “Mākuļu” kapus Staburaga pagastā, kur atdusas Pirmajā pasaules karā kritušie – 124 vācu un 2 krievu karavīri. Vācu kara kapu aprūpes Tautas savienības brīvprātīgo 34 cilvēku grupa divu nedēļu laikā, smagi strādājot, pārvērta Mākuļu kapus līdz nepazīšanai. Kapu laukums tika izpļauts, nolīdzināts, un tajā iesēja zālienu.  Kapsētas teritoriju tagad ieskauj koka nožogojums, un tās centrā novietots liels krusts.

GPS 56.5564, 25.5648

 

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Translate »