Jaunjelgavas teātris

           

Jaunjelgavas amatierteātris, režisors Kārlis Lišmanis. Esi gaidīts- mēģinājumi trešdienu vakaros.

Jaunjelgavā teātris darbojas jau no 1895.gada.

Iz teātra vēstures: Jaunjelgavā jeb toreizējā Fridrihštatē: Par kādu teātra izrādes skandālu rakstīja vietējā prese: “…izrādes laikā izcēlās kautiņš starp latviešu, vācu un krievu tautībām. Latviešu iestudētā viencēliena izrāde “Vējagrābslis” izraisīja nemierus pārējiem ludziņas iestudētājiem, līdz ar to tika izsvilpta un ignorēta; ar to jau nebeidzās incidents, tas vēl ilgi turpinājās un starptautiskā kopdarbība vispār derīgos pasākumos uz kādu laiku tika apgrūtināta”.

Pirmie zināmie režisori – Alfreds Arnts, Leons Liepa, Vilis Pāvils. Iestudējumi: Saveļjevs “Ārpuslikuma”, R. Blaumanis “Skroderdienas Silmačos”1956.g., M. Zīverts “Ķīnas vāze”1957.g.u.c. Kādu laika posmu teātris nedarbojās un tad tika atjaunots 1995.gadā Daces Kuršinskas vadībā. Sekoja izrādes: R. Blaumanis “Brīnumzālīte”, Alunāns “Pašuaudzināts”, “Dzimumdienasrītā” u.c.

2010.gadā teātri sāk vadīt režisors Kārlis Lišmanis un debitē ar izrādi T.Banga “Septiņas vecmeitas”. Tālāk-R.Tomā “Astoņas mīlošas sievietes”, A.Brigadere “Čaukstenes”, B. Jukņeviča “Ak šī jaukā lauku dzīve”, A.Banka “Visi radi kopā” ,M.Zīle “Laulības treniņu aģentūra”, P.Putniņš “Pusdūša”, A. Upīts ”Dzimumdienas rītā”. Interesants, teātra iniciēts, projects sekoja 2019.gada vasarā, kad izrādē “Pārdotiesvētki” (A. Tauriņš) tika iesaistīti Jaunjelgavas novadā populāri cilvēki un kultūras nama kolektīvi, radot īpaši skaistus un neaizmirstamus Jāņus. 2020.gadā tiek iestudēta izrāde E. Sniedze “Tie paši oši”.

Kolektīvā jau ilgus gadus darbojas Vija Ķervesa, Aina Strazdiņa, Solvita Vanaga, Ilga Bruņiniece. Teātrī atgriezušās Rea Vovere, Ludmila Ēvele. Neatsverami aktieri ir Ilmārs Stoķis, Uldis Albiņš, Eduards Kaļķis un Kārlis Grieze. Uz viņiem “turas” arī rekvizītu izgatavošana un skatuves strādnieku darbsJ. Idejas gan rada un apspriež visi kopā.

Teātrī pietiek joku un smieklu – ja kāds kungs nedaudz “sapinas” savā tekstā, palīgā nāk čaklās aktrisītes ar izdomu un kreaktīvu domāšanu, un “izvelk” no kungiem pareizos vārdus.

Saka, ka “katrā aktierī mīt bērns”… un te jau ir tā laime visiem kopā aizmirst ikdienas rūpes, radīt sev un citiem pavisam visdažādākos ajūtu gammu; caur dažādiem tēliem iejusties cita cilvēka likteņos un notikumos. Izpēlēt traģiskas, komiskas un emocionālas lomas. Piem.,

Rea – “ciema pastniece”- lomā tik ļoti līdzinās reālam pastnieces tēlam – visur ir klāt, visu par visiem zinaJ,

Vija – “Laulību treniņu aģentūras” īpašniece – pārliecināta, ekscentriska dāma, kura pārvalda ne tikai savu aģentūru, bet, pilnīgi noteikti- arī savu vīru.

Ainas – atveidotie tēli ir vairāk piezemēti un nopietni P. Putniņš “Pusdūša”, Ieva – Sniedzes “Tie paši oši”

Solvitas lomas vienmēr ir ļoti rūpīgi pārdomātas un katrs sīkums apsvērts tas piedod viņas tēlojumam eleganci Skaidrīte – Sniedzes “Tie paši oši” , kalpone – “A. Upītis “Dzimumdienas rītā”.

Ilga mūsu teātrī ir brīnišķiga aktrise kura nesmādē ne lielākas ne mazākas lomas un vienmēr palīdz arī kā sufliere sagatavojot izrādi.

Ludmilla savās lomās slēpj inteliģenci un dziļu traģismu un nopietnību, Elvīra – Sniedze “Tie paši oši” .

Ilmāra lomas šķiet visas ir humora un groteskas pilnas A. Banka “Visi radi kopā” Jedrons, bet pārsteidzoši labi viņš atveido pozitivo varoni Jāni – E. Sniedzes “Tie paši oši”.

Uldim piestāv vairāk raksturlomas, kurās viņš prot atraktīvi un emocionāli izpausties. Kuļturņiks A. Tauriņa “Pārdotie svētki”, Imants – Sniedze “Tie paši oši”

Kārlis ar savu vitalitāti izteiksmīgi attēlo otrā plāna lomas Mediķis – Sniedze “Tie paši oši”, Biznesmenis A. Tauriņš “Pārdotie svētki”.

Eduardam iesaistoties teātra kolektīvā ir izdevies iegūt skatītāju simpātijas, pārliecinoši atveidojot traģiska, nesaprasta lauku jaunieša lomu Janka – Sniedze “Tie paši oši”.

Žēl ,ka no kolektīva aktīvas darbības ir pagājusi maliņā Albīna Siliņa, viņas veidotie tēli bija ļoti vitāli un enerģijas piepildīti, viņas aktierisko veikumu atzinīgi novērtēja arī skašu un festivālu žūrijas.

Tagad šajā nesatikšanās laikā tiek veidoti dažādi projektu darbi, viens no tiem izskanēja ieraksta formātā Lāčplēša dienas pasākumā, attālināti arī  gatavots Ziemassvētku sveiciens Jaunjelgaviešiem.

Turpinot stāstu par Jaunjelgavas  teātri gribam atzīmēt to, ka  tā  režisors jau 10 gadu garumā ir Kārlis Lišmanis, kurš sevi apliecinājis gan veiksmīgā režijā , gan kolektīva saliedēšanā. Novēlam režisoram radošas idejas, talantīgus aktierus un daudzveidīgus iestudējumus!

Neviena Jaunjelgavas teātra izrāde nav iedomājama bez Jāņa Jakuboviča. Viņa prasmes tiek izmantotas, ieskaņojot aktieru balsis un radot iestudējuma emocionālo fonu.

Vanda Censone, ilgus gadus darbojoties teātrī, sevi pierādīja kā veiksmīgu tādu tēlu atveidotāju,  kur nepieciešama vitalitāte, izlēmīgums un rūpe par apkārtējiem. Par to varēja pārliecināties izrādēs T. Banga „Septiņas vecmeitas”, R. Tomā „Astoņas mīlošas sievietes”; vecā Prauliene-  B. Juhņēviča „Ak, šī jaukā lauku dzīve”, saimniece – Kliedzēj māte – A. Banka „Visi radi kopā”, Valda – domes priekšsēdētāja – A. Tauriņš „Pārdotie svētki”.

Inese Uzulniece – kā pastnieces lomas atveidotāja  B. Juhņēvičas „Ak, šī jaukā lauku dzīve” un biznesmene A. Bankas „Visi radi kopā” izrādē pieteica sevi kā atraktīvu komisko lomu atveidotāju.

Teātra kolektīvā iesaistījās arī Jaunjelgavas vidusskolas skolēni: Artis Trušelis ( Pūpēdītis – T. Banga „Septiņas vecmeitas” un  Karīna Nazārava – R. Tomā „Astoņas mīlošas sievietes” un Arita Rizga  A. Banka „Visi radi kopā”. Visi jau Jaunjelgavu paturējuši atmiņās, bet ceram ka teātrī apgūtā meistarība dzīvē noder.

Žēl, ka kolektīvu dažādu iemeslu pēc atstāja aktieri, kas atveidoja tikai pa vienai lomai, lai gan nevienam no viņiem skatuviskā potenciāla un radošuma netrūka. Arta Ivanova ,Andra Vilne (R. Tomā „Astoņas mīlošas sievietes”),  Zane Andžāne  ( P. Putniņš „Pusdūša”),   Baiba un Eduards Zepi (A. Upīts „Dzimumdienas rītā”),  Karīna Nazarova (T. Banga „Septiņas vecmeitas” ) ,  Žanete Vanaga ( A. Brigadere „Čaukstenes”)

Īpaši pieminēt gribas nu jau aizsaules dārzos aizgājušo Edvīnu Boķi. Viņa aktieriskais veikums tika novērtēts ar pateicībām un atzinībām daudzos teātra festivālos. Pēc kādas izrādes žūrija  izteicās, ka tādu teatrālo vitalitāti un patiesīgumu ne vienmēr var redzēt profesionālos teātros. Prieks, ka šie svētku mirkļi tika izbaudīti kopā. Aiziešanas mirkli Edvīnam Dievs bija nolicis uz skatuves Sunākstē.  Edvīns bija arī lielisks fotogrāfs un Jaunjelgavas novada kultūras nama izstāžu zālē uz Teātra dienām martā ir ieplānota viņa foto izstāde.

Teātris izveidojis  savu facebook lapu “Jaunjelgavas spēlmaņi” un gaida jaunus fanus gan uz izrādēm, gan attālinātām radošām aktivitātēm.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other

Translate »